Asany

POZYCJA SKAŁY (VAIRASANA) korzystne oddziaływanie na układ trawienny. Praktykowanie czyni nas solidnymi i stabilnymi niczym skała. Siedzimy na piętach (pięty uciskają dwa nerwy pod pośladkami), jeśli to możliwe, połączone wewnętrzne kostki. Utrzymuj prosty kręgosłup, pozycja zrównoważona- siedzenie na obu kościach kulszowych, na piętach z zastosowaniem Jalantharabandh (przyciągnięcie podbródka do wcięcia szyjnego otwiera kręgosłup) Stabilny brzuch i miednica. Jeśli pozycja jest niezrównoważona, istnieje ryzyko błędnego skierowania energii i krążenia krwi pobudzanego przez Kriję. Jeśli pojawia się ból w kostkach, kolanach-, między udem a łydką, pod kolanem stworzyć przestrzeń. W biodrach- podłożyć koc lub poduszkę pod pośladki. Przy prawidłowej pozycji energia płynie lepiej i bezpieczniej.

BŁĘDY: zapadanie się w dole pleców, garbienie się (barki przy uszach)

MOŻLIWOŚCI: kolana szerzej, wysoko pod pośladkami, mała ławeczka.

SAT KRIJA – rytmiczne napinanie i rozluźnianie wytwarza fale energii, które krążą, energetyzują i uzdrawiają ciało. Działa na wszystkich poziomach istnienia, znanych i nieznanych. To oczyszczanie ludzkiej istoty. Główne oddziaływanie- uspokojenie systemu nerwowego, równoważenie emocji i twórcze ukierunkowanie seksualnej energii. Wzmacnia układ rozrodczy i stymuluje przepływ energii. Równoważy energię dolnego trójkąta czakr przez mieszanie prany i apany w ośrodku pępka. To wytwarza ciepło i otwiera drogę do góry. Ponieważ stymuluje energię Kundalini, należy ją praktykować z Bij Mantrą Sat Nam. Korzyści dla organów wewnętrznych z rytmicznego masażu.

Sat Kria- korzeń, podstawa, jak w Vajrasanie opisanej wcześniej.

Ramiona wyciągnięte do góry w linii z uszami, ręce proste w łokciach, palce zaplecione z wyjątkiem wskazujących, które skierowane są ku górze. Kobiety lewy kciuk krzyżują nad prawym, mężczyźni odwrotnie. W czasie czantowania Sat– pępek kieruje się do środka i ku górze ciała, nie zaciskamy punktu pępka. Nam– rozluźniony brzuch. Jeden punkt skupienia, punkt brwi lub pępka. Kręgosłup wyprostowany i nieruchomy podczas praktyki. Łopatki szeroko, pachy zrolowane ku sobie, stabilna miednica. Utrzymywanie formy, rytmu i koncentracji. Stopniowe wydłużanie czasu i relaks po praktyce.

MOŻLIWOŚCI- zmiana ułożenia dłoni zwiększająca efekt (oczyszczone ciało); zmiana ułożenia nóg

BŁĘDY: unoszenie barków, poruszanie plecami jak podczas wygięć kręgosłupa, zmiana rytmu, nieutrzymywanie tonu na jednej stałej wysokości, odwrotne ruchy w punkcie pępka.

POZYCYCJA DOSKONAŁA (SIDHASANA) bardzo dobra dla medytacji, pranajamy, dla pobudzania układu nerwowego i przekształcania energii seksualnej. Poprzez medytację zmienia się impuls układu nerwowego- podwzgórze- ukł. hormonal. – informacja do krwi – ukł. krwionośny. Jedna z najbardziej odprężających asan (praktykowana regularnie). Skrzyżowanie nóg i utrzymywanie kręgosłupa prosto pomaga utrzymać umysł uważnym i czujnym. Usuwa sztywność kolan i kostek. Utrzymuje w zdrowiu okolicę łonową. Poprawia krążenie krwi w okolicy lędźwiowej i w jamie brzusznej wzmacniając je. Lewa pięta w okolicy krocza, podeszwa lewej stopy przy prawym udzie, prawa przy kości łonowej. Podeszwa prawej stopy między udem i łydką lewej nogi.

Stwórz solidną podstawę- miejsca kontaktu z ziemią. Prosty kręgosłup, stabilna miednica prostopadle do podłogi, stabilne ściany brzucha, świadomość punktu pępka. Do pranajamy- otwarta, uniesiona klatka piersiowa (nie zapadaj się w klatce piersiowej), rozluźnione ramiona, zamek szyi (nie zginaj szyi), otwarta przepona- nieograniczony oddech.

BŁEDY: brak wyciągnięcia w dole pleców lub pogłębiona lordoza lub pochylanie się do przodu.

ALTERNATYWA: Siad łatwy- Sukhasana. Ardha Padmasana., Siedzenie na krześle. Solidna podstawa dla miednicy w pozycji siedzącej (na krześle, stopy na podłodze). Dolny kręgosłup i miednica w jednej linii- rozprowadzenie krwi w obszarze miednicy. Dół pleców będzie zrównoważony po obu stronach.

PASCHIMOTTANASANA (szczypce)- Wywiera nacisk na organy brzucha, rozciąga kręgosłup i tył ciała, regeneruje, masuje i wzmacnia organy brzucha. Stymuluje układ trawienny. Powoduje przepływ sił życiowych przez Nadi rozpalając ogień trawienny. Rozciągany obszar miednicy zwiększa przepływ krwi w tym rejonie; układ rozrodczy odżywiany. Kręgosłup poziomy- serce odpoczywa poniżej kręgosłupa- magiczny wpływ na umysł (wyciszenie). Podstawa- kości pośladków i tyły nóg. Ustawienie miednicy i kręgosłupa- brzuch stabilny (wsparcie dla kręgosłupa). Miednica rozpoczyna ruch przez obrót w przód, uniesienie i wyciągnięcie kręgosłupa, tułowia do przodu z punktu pępka. Wysunięcie klatki piersiowej do przodu zamiast pochylenia. Nie pozwól, by zapadała się klatka piersiowa i mostek. Wyciągaj się od dołu pleców z bioder kładąc na udach brzuch, klatkę piersiową, a na końcu głowę. Głowa nie podąża przed sercem. Na wydechu wydłużaj kręgosłup i wyciągaj się do przodu. Niech prowadzi Cię oddech i serce, nie zaciskaj przepony. Nie szarpać. Mięśnie dołu pleców się napinają. Nie pozwól, by głowa prowadziła ruch, a dół pleców się zapadał zamiast zasysać do środka- oddech ograniczony, ciało się nie otworzy i nie wydłuży prawidłowo. Napięcie w tyłach ud unieruchamia miednicę, duży nacisk na dyski kręgosłupa przy skłonie. Uwalnianie napięcia- podparcie pod pośladkami i pasek zahaczony o stopy. Dyskopatia- proste plecy. Barki daleko od uszu, unikaj napięcia w barkach, ramionach, szyi. Skłon do przodu= głowa spokojna i pasywna. Połączenie ruchu z oddechem.

SALAMBA SARVANGASANA (świeca podparta)-wpływa na cały organizm, reguluje pracę układu hormonalnego, odpornościowego (odprowadza płyn limfatyczny z kończyn dolnych). Kojący wpływ na układ nerwowy- redukuje stres- stabilność emocjonalna. Przez pasywną żeńską energię uspakaja, wycisza, schładza. Krew żylna spływa do serca dzięki grawitacji- serce rozciąga się- może pompować więcej krwi. Odwrócona praca przepony- unosi organy brzucha. Rozluźnienie i pasywność możemy uzyskać stojąc całym ciężarem na barkach( poprzez ucisk rozmasowując je, uwalniając napięcie). Ciężar ciała powinien być równo rozłożony na całą podstawę, barki ramiona i łokcie- nie na szyi czy głowie. Rozluźnione gardło, mięśnie twarzy i oczy. Łokcie rozsunięte na szerokość barków( szerzej- zapadnięta klatka piersiowa), nie na zewnątrz, lecz do wewnątrz. Unosząc klatkę piersiową zbliżamy ramiona do siebie. Mostek do brody- tarczyca( nie broda do mostka).Szyja wyciągnięta, barki zabrane od uszu. Naciskaj dłońmi na plecy by wyciągnąć ciało od pach po stopy. Możliwość użycia podparcia pod pośladkami- dla uniesienia bioder, pod barkami- dla uwolnienia szyi, uwolnienia napięcia w barkach. Prostsze formy: Viparita Karani lub Urdhva Prasarita Padasana – nogi na ścianie (podparte lub nie, 90 stopni) . Przeciwwskazania: menstruacja, problemy z szyją, choroby oczu, wysokie ciśnienie.