Bandhy

Zamknięcie szyi (JALANDHARA BANDHA) JALA – odnosi się do mózgu i jego wodnistych wydzielin. Stabilna pozycja siedząca z wyprostowanym kręgosłupem. Klatka piersiowa i mostek uniesione i otwarte- łagodne wyciągnięcie tyłu szyi, ściągnięcie gardła przez przyciągnięcie podbródka do tyłu szyi (broda do wcięcia szyjnego pomiędzy obojczykami). Głowa stabilna, wypośrodkowana (nie pochyla się do przodu ani na bok), mięśnie szyi i gardła rozluźnione. Również mięśnie twarzy i brwi. Głowa zachowuje pozycję wyprostowaną co powoduje odpowiednie nastawienie odcinka szyjnego i piersiowego. Tak, by wzmożony przepływ energii mógł swobodnie przemieszczać się do wyższych ośrodków. Działa jako zawór bezpieczeństwa, zapobiega niepożądanym zmianom ciśnienia krwi (psychiczne gorąco otwierające Kanały Nadis przyblokowane). Kieruje przepływ energii pranicznej do centralnego kanału poza szyję i do centralnego kanału do serca. Bez zamknięcia mogłaby napływać do uszu, oczu itp. Przy tym zamknięciu serce jest spokojne, a przepływ naturalny (ćwiczenia oddechowe mogą spowodować nieprzyjemny ucisk- ciśnienie w oczach, uszach, sercu.

Pobudza i równoważy pracę tarczycy i przytarczyc.

Wyciągnięcie ku górze, które otwiera bramę do wodnistych nektarów w mózgu. Poprzez zastosowanie tego zamknięcia wyższe ośrodki mózgu: podwzgórze, przysadka i szyszynka są pobudzane przez odpowiednie praktyki do wydzielania hormonów i formowania nowych połączeń między sobą.

UDDIYANA BANDH – zamknięcie przepony (wzlatywać). Podnosi się energia w podbrzuszu- płynie od dolnej części brzucha w stronę głowy. Proste plecy w stabilnej pozycji siedzącej + Jalandhara Bandha. Stosujemy po pełnym wydechu. Opróżniamy płuca, głęboki wdech, pełny wydech-wciągamy obszar podbrzusza do góry i do tyłu w kierunku kręgosłupa. Przeponę podciągamy do tyłu i do klatki piersiowej tak daleko, jak to możliwe. Sam punkt pępka nie jest ściągany mimo, że jest unoszony do góry. Klatka piersiowa uniesiona i rozszerzona. Unikaj napięcia. Utrzymuj zamknięcie z uczuciem spokoju i równowagi. Aby zakończyć: uwalniasz napięcie rozluźniając podbrzusze, uwalniając przeponę pozwalasz na stopniowy spokojny wdech od dołu. W tym czasie nie zwalniasz zamknięcia szyi. W celu doskonalenia praktyki możemy wykonywać ją w pozycji stojącej.

– przepona jest przegrodą mięśniową, barierą energetyczną i psychologiczną. Funkcje poniżej tej przegrody są bardziej nieświadome, odruchowe, powyżej- bardziej świadome. Uddiyana przekracza tę barierę w środku ciała. Integruje właściwości emocjonalne i otwiera drogę do centralnego kanału. Transformuje moc tej energii do obszaru szyi.

  • Ćwiczy przeponę i narządy jamy brzusznej, masuje jelita.
  • W skutek podniesienia przepony wytwarza się wgłębienie w ciele i delikatnemu masażowi poddawany jest mięsień serca.
  • Wzmacnia i zachowuje energię ośrodka słonecznego (splot słoneczny)
  • Podczas zamknięcia wzmacnia się żywioł ognia i otwiera czakra serca (otwarcie na miłość)
  • Pobudza oczyszczanie ciała – odmładza spowalniając niszczące procesy starzenia.

ZAMKNIĘCIE PODSTAWY, KORZENIA- MUL BANDH Szybki, równomierny, płynny ruch składający się z trzech części: ściągnięcie zwieracza odbytu (mięśnie podnoszą się do góry i do środka), ściągniecie obszaru wokół narządów płciowych (podniesienie do góry), ściągnięcie dolnych mięśni podbrzusza i punktu pępka w kierunku kręgosłupa i wyciągnięcie kręgosłupa. Może być stosowane przy zatrzymaniu oddechu, po wdechu lub po wydechu.

  • skupia, łączy, pobudza, równoważy energię związaną z odbytem, organami płciowymi i punktem pępka (dolny trójkąt)
  • często stosowane z Jalandhara Bandh na koniec praktyki w celu dopełnienia i umocnienia.
  • pobudza właściwy przepływ płynu rdzeniowego
  • miesza pranę i apanę w ośrodku pępka. Wytwarza się ciepło, które otwiera wejście do Szuszumna. zmiana niesubtelnego w subtelne.